BC FORD-04
I BC ADI-02 Rearview camera Audi
BC FORD-04 Rearview camera Ford
| TECHNICAL PARAMETERS: | |
| SUITABLE FOR CAR MODELS | FORD Mondeo [BA7] (2007->) FORD Focus II. Hatchback [C307] (2008->2011) FORD Fiesta V. (2002-2008) FORD Kuga I. (2/2008-2/2013) FORD S-max (2006->) FORD C-max [DXA] (12/2010->) FORD Kuga II. [DM2] (3/2013->) FORD Galaxy (2006->) FORD Transit Custom [FCC] (11/2012->) FORD Tourneo Custom [FAC] (11/2012->) * FORD Transit Connect (9/2013->) FORD Tourneo Connect (9/2013->) JAGUAR XJ *requires adjustment of camera opening during installation |
| IMAGE SENSOR | PC3089 1/3″ |
| OPTION | Enable/disable guide lines display |
| ELECTRONIC APERTURE | 1/60 – 1/10000 sec. |
| MINIMUM ILLUMINATION | 0.1 Lux |
| SIGNAL-TO-NOISE RATIO | > 48 dB |
| TV SYSTEM | NTSC (Supported by each monitor/head unit) |
| NUMBER OF TV LINES | 600 |
| EFFECTIVE PIXELS | 668 × 576 |
| WEATHER PROTECTION | IP67 |
| VIEWING ANGLE | 170° |
| CAMERA BODY | Durable plastics “private housing” |
| IMAGE DISPLAY | Mirror |
| AUTO SETTINGS | AGC, BLC, White Balance |
| SIGNAL CABLE | 6.2 m long with CINCH / RCA connector |
| VIDEO OUTPUT | 1.0V / 75 Ohm |
| POWER CORD LENGTH | 1 m |
| POWER SUPPLY | 12V DC |
| CONSUMPTION | <1 W |
| CAMERA DIMENSIONS | Base: 25 × 58 mm |
| BRAND | |
|---|---|
| FEATURES | REAR VIEW CAMERA |
| CAR SPECIFIC KITS | FORD |






