BC VW-01
I Rearview camera Škoda VW
OEM colour parking camera to install into the rear licence plate light body.
| TECHNICAL PARAMETERS: | |
| ASSIGNED FOR CAR MODELS | ŠKODA Superb II. sedan (2008->), VW Golf IV. (1997-2003) – not for variant version, VW Golf V. [1K] (2003-2009) – not for variant version, VW Polo IV. [9N2] (2001-2008), VW Eos [1F] (5/2006-2011), VW Passat [B6] sedan (2006-2011), VW Passat CC (5/2008-2012), VW Touran, VW Bora, VW Lupo (1999-2006), VW Beetle (2006-2010) |
| SENSOR | PC3089 1/3″ |
| OPTION | Enable/disable guide lines display |
| ELECTRONIC APERTURE | 1/60 – 1/10000 sec. |
| MINIMUM ILLUMINATION | 0.1 Lux |
| SIGNAL-TO-NOISE RATIO | > 48 dB |
| TV SYSTEM | NTSC |
| NUMBER OF TV LINES | 600 TVL |
| WEATHER PROTECTION | IP67 |
| VIEW ANGLE | 170° |
| CAMERA BODY | Durable plastics “private housing” |
| IMAGE DISPLAY | Mirror |
| OPERATING TEMPERATURE | -30 °C to +70 °C |
| AUTO SETTINGS | AGC, BLC, White Balance |
| SIGNAL CABLE | 6.2 m long with CINCH / RCA connector |
| VIDEO OUTPUT | 1.0V / 75 Ohm |
| POWER CORD | 1 m |
| POWER SUPPLY | 12V DC |
| CONSUMPTION | <1 W |
| CAMERA DIMENSIONS | Base: 22 × 60 mm |
Note: The camera is designed for aftermarket radio units with RCA AV input. Connecting to an original radio unit may require to add the video adapter for parking camera!
| BRAND | |
|---|---|
| FEATURES | REAR VIEW CAMERA |
| CAR SPECIFIC KITS | SKODA, VOLKSWAGEN |





