BC LRV-11
I Camera Discovery Defender
OEM colour parking camera to install into the rear licence plate light body. There is a special place in the camera body assigned for the light bulb replaced from the original lamp. For Land Rover cars.
TECHNICAL PARAMETERS: |
|
| IMAGE SENSOR | CMOS 1/3″ |
| GUIDE LINES | ENABLE / DISABLE OPTION |
| ELECTRONIC SHUTTER | 1/60 – 1/10000 SEC. |
| MINIMUM ILLUMINATION | 0.05 LUX |
| SIGNAL / NOISE RATIO | > 48 DB |
| TV SYSTEM | NTSC |
| TV LINES | 700 TVL |
| WEATHER PROTECTION | IP67 |
| VIEWING ANGLE | 120° HORIZONTAL |
| IMAGE DISPLAY | MIRROR IMAGE |
| WHITE BALANCE | AUTOMATIC |
| OPERATING TEMPERATURE | -30 °C TO +70 °C |
| AGC / BLC / WHITE BALANCE | AUTOMATIC |
| SIGNAL CABLE | 8 M WITH CINCH / RCA |
| CABLE TYPE | DOUBLE SHIELDED |
| POWER CABLE | 30 CM |
| VIDEO OUTPUT | 1.0V / 75 OHM |
| POWER SUPPLY | 12V DC |
| CONSUMPTION | < 1W |
| CAMERA DIMENSIONS: | |
| BASE | 98 × 35 MM |
| SCREW SPACING | 54 MM |
| SUITABLE FOR: | LAND ROVER |
Note: The camera is designed for aftermarket radio units with RCA AV input. Connecting to an original radio unit may require to add the video adapter for parking camera!
| BRAND | |
|---|---|
| FEATURES | REAR VIEW CAMERA |
| CAR SPECIFIC KITS | LAND ROVER |










