BC UNI-FLAT
I Rearview camera analog RCA
Universal parking camera of flat design, the possibility to use as a front camera without guide lines or parking cameras with guide lines, 130° angle of view, installation to flat surface with 3M tape.
| SPECIFICATIONS: | |
| IMAGE SENSOR | PC3089 1/3″ SCANNING CHIP |
| MINIMUM ILLUMINATION | 0.1 LUX |
| TV SYSTEM | NTSC |
| RESOLUTION | 580 TV LINES |
| POWER SUPPLY | 9V – 12V |
| WEATHER PROTECTION | IP68 |
| VIEWING ANGLE | 130° |
| ADJUSTMENT | VERTICAL ADJUSTABLE |
| VIDEO OUTPUT | RCA / CINCH 1.0V / 75 OHM |
| OPERATING TEMPERATURE | -25°C TO +80°C |
| BASE DIMENSIONS | 29 × 47 MM |
| HEIGHT | 20 MM |
| POWER CABLE LENGTH | 2 M |
| SIGNAL CABLE LENGTH | 7.2 M (RCA / CINCH) |
Note: The camera is intended for non-original (aftermarket) head units with RCA AV input. Use with the original head unbit would require the video adapter to be connected to the parking camera!
| BRAND | |
|---|---|
| FEATURES | REAR VIEW CAMERA, UNIVERSAL |












