BC PSA-11
I Rearview camera Citroen Peugeot
OEM colour parking camera to install into the rear licence plate light body. There is a special place in the camera body assigned for the light bulb replaced from the original lamp. For Citroen C3, C4, C5, Berlingo, Saxo, Xsara, Peugeot 206, 207, 307, 307sw, 407, Toyota Corolla, Yaris L cars.
| TECHNICAL PARAMETERS: | |
| SUITABLE FOR CAR MODELS | Citroën C3 (1st generation 2002–2009) Citroën C3 Picasso (2009–Present) Citroën C3 AirCross (2010–Present) Citroën C4 Picasso (2006–2013) Citroën C5 Citroën Berlingo Citroën Saxo Citroën Xsara Citroën DS4 Peugeot 206 Peugeot 207 Peugeot 307 / 307 SW Peugeot 407 Toyota Corolla (14-) Toyota Yaris L |
| SENSOR | CMOS 1/3″ |
| OPTION | Enable/disable guide lines display |
| ELECTRONIC SHUTTER | 1/60 – 1/10000 sec. |
| MINIMUM ILLUMINATION | 0.05 Lux |
| SIGNAL-TO-NOISE RATIO | > 48 dB |
| TV SYSTEM | NTSC |
| NUMBER OF TV LINES | 700 TVL |
| WEATHER PROTECTION | IP67 |
| HORIZONTAL VIEW ANGLE | 120° |
| IMAGE DISPLAY | Mirror image |
| WHITE BALANCE | Automatic |
| OPERATING TEMPERATURE | -30 °C to +70 °C |
| AUTO SETTINGS | AGC, BLC, White Balance |
| SIGNAL CABLE | 8 m long, double-shielded (CINCH / RCA connector) |
| POWER CORD | 30 cm |
| VIDEO OUTPUT | 1.0V / 75 Ohm |
| POWER SUPPLY | 12V DC |
| CONSUMPTION | <1 W |
| CAMERA DIMENSIONS | Base: 56 × 29 mm |
Note: The camera is designed for aftermarket radio units with RCA AV input. Connecting to an original radio unit may require to add the video adapter for parking camera!
| BRAND | |
|---|---|
| FEATURES | REAR VIEW CAMERA |
| CAR SPECIFIC KITS | CITROEN, PEUGEOT |





