BC MCD-06
I Rearview camera Mercedes M GL
OEM parking camera for installation to the site of rear license plate. Near the camera there is a place for instalation original light bulbs for license plate.
| TECHNICAL PARAMETERS: | |
| SUITABLE FOR CAR MODELS | MERCEDES M-Class [W164] (2005-6/2011) MERCEDES GL-Class [X164] (9/2006-6/2012) |
| SENSOR | PC3089 1/3″ |
| OPTION | Enable/disable guide lines display |
| ELECTRONIC APERTURE | 1/60 – 1/10000 sec. |
| MINIMUM ILLUMINATION | 0.1 Lux |
| SIGNAL-TO-NOISE RATIO | > 48 dB |
| TV SYSTEM | NTSC (Supported by each monitor/head unit) |
| NUMBER OF TV LINES | 600 TVL |
| EFFECTIVE PIXELS | 668 × 576 |
| WEATHER PROTECTION | IP67 |
| VIEW ANGLE | 170° |
| CAMERA BODY | Durable plastics “private housing” |
| IMAGE DISPLAY | Mirror |
| OPERATING TEMPERATURE | -30 °C to +70 °C |
| AUTO SETTINGS | AGC, BLC, White Balance |
| SIGNAL CABLE | 6.2 m long with CINCH / RCA connector |
| VIDEO OUTPUT | 1.0V / 75 Ohm |
| POWER CORD | 1 m |
| POWER SUPPLY | 12V DC |
| CONSUMPTION | <1 W |
| CAMERA DIMENSIONS | Base: 24 × 70 mm Hole pitch: 57 mm |
Note: The camera is designed for aftermarket radio units with RCA AV input. Connecting to an original radio unit may require to add the video adapter for parking camera!
| BRAND | |
|---|---|
| FEATURES | REAR VIEW CAMERA |
| CAR SPECIFIC KITS | MERCEDES |






