BC NIS-01
I Rearview camera Nissan
OEM colour parking camera to install into the rear licence plate light body. New LED light, as a replacement of the original light, is included.
| TECHNICAL PARAMETERS: | |
| ASSIGNED FOR CAR MODELS | NISSAN Note [E11] (3/2006-5/2013) NISSAN Qashqai I. [J10] (12/2006-2013) NISSAN Qashqai II. [J11] (2/2014->) NISSAN X-Trail NISSAN Pathfinder |
| SENSOR | PC3089 1/3″ |
| OPTION | ENABLE/DISABLE GUIDE LINES DISPLAY |
| ELECTRONIC APERTURE | 1/60 – 1/10000 SEC. |
| MINIMUM ILLUMINATION | 0.1 LUX |
| SIGNAL-TO-NOISE RATIO | > 48 DB |
| TV SYSTEM | NTSC (Supported by each monitor/head unit) |
| NUMBER OF TV LINES | 600 TVL |
| EFFECTIVE PIXELS | 668 × 576 |
| WEATHER PROTECTION | IP67 |
| VIEW ANGLE | 170° |
| CAMERA BODY | DURABLE PLASTICS “PRIVATE HOUSING” |
| IMAGE DISPLAY | MIRROR |
| OPERATING TEMPERATURE | -30 °C TO +70 °C |
| AUTO SETTINGS | AGC, BLC, WHITE BALANCE |
| SIGNAL CABLE | 6.2 M LONG WITH CINCH / RCA CONNECTOR |
| VIDEO OUTPUT | 1.0V / 75 OHM |
| POWER CORD | 1 M |
| POWER SUPPLY | 12V DC |
| CONSUMPTION | <1 W |
| CAMERA DIMENSIONS | BASE: 26 × 75 MM |
OEM colour parking camera to install into the rear licence plate light body. New LED light, as a replacement of the original light, is included.
| BRAND | |
|---|---|
| FEATURES | REAR VIEW CAMERA |
| CAR SPECIFIC KITS | NISSAN |






