771000-6701
ACV Rear View Camera universal sub/built-up-construction mini
The Universal Rear View Camera Under-Mount/Mount Mini Square is the ideal solution for automotive mechatronics looking for a reliable and compact camera for various vehicle types. This camera offers easy installation and versatile applications.
Advantages of the Rearview Camera
Compact Design: The mini square shape allows for discreet installation.
Universal Application: Suitable for under-mount or mount on various vehicles.
High Image Quality: Provides clear images to make reversing safer.
Easy Installation: Can be mounted quickly and easily.
TECHNICAL PARAMETERS: |
|
| CONSTRUCTION | Plastic / Metal |
| COLOR | Black |
| EXTRAS | Orientation lines, mirror function (via jumper), night vision function |
| SENSOR TYPE | 1/3″ CMOS |
| IMAGE SYSTEM | NTSC Color |
| EFFECTIVE PIXELS | 976 × 592 |
| LENS | 1.9 mm / F 2.0 |
| MINIMUM ILLUMINATION | 0 Lux (with active night vision) |
| RESOLUTION | 700 TV lines |
| VIEWING ANGLE | 170° ±5° |
| VIEWING ANGLE (H/V) | Horizontal: 115° / Vertical: 80° ±5° |
| PROTECTION | IP68 (dust & water resistant) |
| CONNECTION | 4-pin mini plug (5.2 mm) |
| SUPPLY VOLTAGE | 12V DC ±10% |
| CURRENT CONSUMPTION | 200 mA (with active night vision) |
| OPERATING TEMPERATURE | -30°C to +75°C |
| STORAGE TEMPERATURE | -40°C to +85°C |
| DIMENSIONS (L × W × H) | 28.3 × 23.4 × 23.4 mm |
| BRAND | |
|---|---|
| FEATURES | FRONT VIEW CAMERA, REAR VIEW CAMERA, UNIVERSAL |






