BC VW-01
I Rearview camera Škoda Audi
OEM colour parking camera to install into the rear licence plate light body. There is a special place in the camera body assigned for the original light bulb. For Audi A4, Škoda Octavia II. cars.
| TECHNICAL PARAMETERS: | |
| SUITABLE FOR CAR MODELS | Audi A4L (2009-2012) Audi TT (2009-2012) Audi A5 (2009-2012) Audi Q5 (2009-2012) Škoda Octavia II. (11-) |
| SENSOR | CMOS 1/3″ |
| OPTION | Enable/disable guide lines display |
| ELECTRONIC SHUTTER | 1/60 – 1/10000 sec. |
| MINIMUM ILLUMINATION | 0.05 Lux |
| SIGNAL-TO-NOISE RATIO | > 48 dB |
| TV SYSTEM | NTSC |
| NUMBER OF TV LINES | 700 TVL |
| WEATHER PROTECTION | IP67 |
| HORIZONTAL VIEW ANGLE | 120° |
| IMAGE DISPLAY | Mirror image |
| WHITE BALANCE | Automatic |
| OPERATING TEMPERATURE | -30 °C to +70 °C |
| AUTO SETTINGS | AGC, BLC, White Balance |
| SIGNAL CABLE | 8 m long, double-shielded (CINCH / RCA connector) |
| POWER CORD | 30 cm |
| VIDEO OUTPUT | 1.0V / 75 Ohm |
| POWER SUPPLY | 12V DC |
| CONSUMPTION | <1 W |
| CAMERA DIMENSIONS | Base: 76 × 32 mm Hole pitch: 58 mm |
Note: The camera is designed for aftermarket radio units with RCA AV input. Connecting to an original radio unit may require to add the video adapter for parking camera!
| BRAND | |
|---|---|
| FEATURES | REAR VIEW CAMERA |
| CAR SPECIFIC KITS | AUDI, SKODA |






