BC KIA-03
I Rearview camera Kia Hyundai
OEM colour parking camera to install into the rear licence plate light body. New LED light, as a replacement of the original light, is included.
| TECHNICAL PARAMETERS: | |
| SUITABLE FOR CAR MODELS | HYUNDAI Elantra III. (2006-2011) HYUNDAI Sonata HYUNDAI Accent HYUNDAI Tucson HYUNDAI Terracan HYUNDAI i40 CW (7/2011->) – Kombi HYUNDAI ix55 (11/2008->) KIA Carens III. (2006-2012) KIA Opirus KIA Ceed I. (2007-2010) KIA Ceed II. (9/2009->4/2012) KIA Sportage III. [SL] (08/2010->) KIA Sorento II. (11/2009->) |
| SENSOR | PC3089 1/3″ |
| OPTION | Enable/disable guide lines display |
| ELECTRONIC APERTURE | 1/60 – 1/10000 sec. |
| MINIMUM ILLUMINATION | 0.1 Lux |
| SIGNAL-TO-NOISE RATIO | > 48 dB |
| TV SYSTEM | NTSC (Supported by each monitor/head unit) |
| NUMBER OF TV LINES | 600 TVL |
| EFFECTIVE PIXELS | 668 × 576 |
| WEATHER PROTECTION | IP67 |
| VIEW ANGLE | 170° |
| CAMERA BODY | Durable plastics “private housing” |
| IMAGE DISPLAY | Mirror |
| OPERATING TEMPERATURE | -30 °C to +70 °C |
| AUTO SETTINGS | AGC, BLC, White Balance |
| SIGNAL CABLE | 6.2 m long with CINCH / RCA connector |
| VIDEO OUTPUT | 1.0V / 75 Ohm |
| POWER CORD | 1 m |
| POWER SUPPLY | 12V DC |
| CONSUMPTION | <1 W |
| CAMERA DIMENSIONS | Base: 32 × 97 mm Hole pitch: 83 mm |
Note: The camera is designed for aftermarket radio units with RCA AV input. Connecting to an original radio unit may require to add the video adapter for parking camera!
| BRAND | |
|---|---|
| FEATURES | REAR VIEW CAMERA |
| CAR SPECIFIC KITS | HYUNDAI, KIA |






