BC MCD-02
I Rearview camera Mercedes
OEM colour parking camera to install into the rear licence plate light body. There is a special place in the camera body assigned for the light bulb replaced from the original lamp.
| TECHNICAL PARAMETERS: | |
| SUITABLE FOR CAR MODELS | MERCEDES E-class [W212] (2009-2011) MERCEDES C-class [W204] (2008-2011) MERCEDES CL-class [W216] (2007-2011) MERCEDES CLS |
| IMAGE SENSOR | PC3089 1/3″ |
| OPTION | Enable/disable guide lines display |
| ELECTRONIC APERTURE | 1/60 – 1/10000 sec. |
| MINIMUM ILLUMINATION | 0.1 Lux |
| SIGNAL-TO-NOISE RATIO | > 48 dB |
| TV SYSTEM | NTSC (Supported by each monitor/head unit) |
| NUMBER OF TV LINES | 600 |
| EFFECTIVE PIXELS | 668 × 576 |
| WEATHER PROTECTION | IP67 |
| VIEWING ANGLE | 170° |
| CAMERA BODY | Durable plastics “private housing” |
| IMAGE DISPLAY | Mirror |
| AUTO SETTINGS | AGC, BLC, White Balance |
| SIGNAL CABLE | 6.2 m long with CINCH / RCA connector |
| VIDEO OUTPUT | 1.0V / 75 Ohm |
| POWER CORD LENGTH | 1 m |
| POWER SUPPLY | 12V DC |
| CONSUMPTION | <1 W |
| CAMERA DIMENSIONS | Base: 34 × 44 mm Pitch between attachment points: 33 mm |
Note: The camera is designed for aftermarket radio units with RCA AV input. Connecting to an original radio unit may require to add the video adapter for parking camera!
| BRAND | |
|---|---|
| FEATURES | REAR VIEW CAMERA |
| CAR SPECIFIC KITS | MERCEDES |








