BC UNI-04
TSS GROUP CAMERA REAR VIEW
BC UNI-04 R
I BC UNI-04
Rear view camera universal, with guide lines option to turn on, PC1030 chip, view angle 160°, installed in the drilled hole.
| SPECIFICATIONS: | |
| IMAGE SENSOR | PC1030 1/4″ |
| MINIMUM ILLUMINATION | 0.2 LUX |
| S/N RATIO | > 60 DB |
| TV SYSTEM | NTSC |
| EFFECTIVE PIXELS | 648 × 488 |
| RESOLUTION | 420 TV LINES |
| POWER SUPPLY | 9V – 12V |
| WEATHER PROTECTION | IP66 |
| VIEWING ANGLE | 160° |
| IMAGE MODE | MIRROR IMAGE |
| PARKING LINES | WITH GUIDE LINES |
| VIDEO OUTPUT | 1.0V / 75 OHM |
| OPERATING TEMPERATURE | -20°C TO +80°C |
| CAMERA DIMENSIONS | 28 × 25 × 25 MM |
| POWER CABLE LENGTH | 1 M |
| SIGNAL CABLE LENGTH | 6 M (RCA) |
| INSTALLATION | DRILL TOOL 20 MM INCLUDED |
Note:
– Adjusting the Direct Image to Use the Camera in Front: – Cut the white wire
– Turn on the guide lines: – Cut the green wire
| BRAND | |
|---|---|
| FEATURES | REAR VIEW CAMERA, UNIVERSAL |
Change This header to anything by using the UX Builder. You can also remove it. It's only visible on the blog homepage.